به وب سایت سازمان عمران و بازآفرینی فضاهای شهری شهرداری کرمانشاه خوش آمدید
مدیر عامل

ریاست سازمان عمران و بازآفرینی فضاهای شهری شهرداری کرمانشاه
ساعت
آب و هوا
شنبه ٣٠ تير ١٣٩٧
اوقات شرعی
اخبار > توانمند کردن مردم برای بهسازی خانه‌ها در بافت‌های ناکارآمد شهری با اعطای تسهیلات بانکی


  چاپ        ارسال به دوست

توانمند کردن مردم برای بهسازی خانه‌ها در بافت‌های ناکارآمد شهری با اعطای تسهیلات بانکی

دکتر عباس آخوندی با اشاره به این نکته که آمارها نشان می‌دهد تعداد خانه‌های ایران از تعداد خانوارها پیشی گرفته است، اما وضعیت مسکن در کلانشهرها و بویژه تهران وضعیت مناسبی ندارد گفت: با توجه به زندگی ۱۹ میلیون بدمسکن در بافت میانی و فرسوده، باید بررسی کنیم که کجای سیاست‌های کلان اشکال داشت و چرا ضروری است تا تمام مقامات دست به دست هم دهند تا روند فوق متوقف شود.

به گزارش روابط عمومی شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران به نقل از  پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی ، دوشنبه (۲۱فروردین) همراه  دکترحامد مظاهریان، معاون مسکن و ساختمان در مراسم سالگرد سی و هشتمین سال تاسیس بنیاد مسکن، سیاست‌های وزارت راه و شهرسازی در حوزه مسکن را تشریح کرد و گفت: روش من این بوده که سهم خود را از مسائل کشور بیان کنم و بتوانم نه فقط آمار عملکردی بلکه آنچه درست و سودمند است را مطرح کنم.

وی در ادامه به اتفاقاتی که در حوزه مسکن رخ داد و آمارهای کلی و جزیی اشاره کرد و گفت: آمارهای کلی بخش مسکن آمارهای مناسبی است و نشان می‌دهد تعداد واحدهای مسکونی ایران از سال ۹۰ تا ۹۵ رشد قابل ملاحظه‌ای داشت. ما در سال ۹۰ حدود ۲۱.۵ میلیون خانه داشتیم و در سال ۹۵ تعداد خانه‌ها ۲۵.۴ میلیون واحد گزارش شد. این رقم رشد جدی است و نشان می‌دهد تعداد خانه‌های ایران از تعداد خانوارها پیش گرفته است.

 دکتر آخوندی تصریح کرد: به ظاهر وضع مسکن در تهران مناسب است و تعداد خانه‌ها از خانوارها بیشتر شده اما در واقعیت وضعیت مسکن در کلانشهرهای کشور و نیز تهران وضعیت مناسبی ندارد.

سیاستگذار ارشد حوزه مسکن گفت: تعداد خانه‌های خالی ایران سال ۸۵ برابر ۶۳۰ هزار خانه و در سال ۹۰ یک میلیون و ۶۶۰ هزار گزارش شده است که بر اساس آمارها در مدت پنج سال بیش از یک میلیون خانه خالی به خانه‌های ایران اضافه شد. متاسفانه آمارخانه‌های خالی از سال ۹۰ تا ۹۵ دو میلیون و ۵۸۷ هزار خانه گزارش شده است و به این معنا درطی ۱۰ سال گذشته دو میلیون خانه خالی به آمار خانه‌های ایران افزوده شد که نشان از ایراد کلی درحوزه مسکن دارد.

وی با تاکید بر اینکه همواره به روند جاری اعتراض دارد گفت: اگر این روند معیوب ادامه یابد سخنان مقام معظم رهبری که اعلام کردند نرخ بهره‌وری باید افزایش یابد تحقق نمی‌یابد.

وزیر راه و شهر سازی  گفت: درحال حاضر ۱۹ میلیون بدمسکن در بافت میانی و فرسوده زندگی می‌کنند به این معنا که یک سوم جمعیت شهری کشور در وضعیت عسرت زندگی می‌کنند به همین دلیل باید بررسی کنیم که چرا این اتفاقات رخ داد، کجای سیاست‌های کلان اشکال داشت و چرا ضروری است تا تمام مقامات دست به دست هم دهند تا روند فوق متوقف شود.

دکترآخوندی تصریح کرد: حرفهای عوام فریبانه نزنیم وگرنه همچنان اتلاف منابع ملی ادامه می‌یابد.

وزیر راه و شهر سازی  تصریح کرد: در ایران مشکل اصلی که وجود دارد این است که مدیریت شهری موضوعات شهری را به مال‌التجاره تبدیل کرده است و ضوابط، مقررات، آسمان و زمین و همه چیز را می‌توان در شهرها خرید و فروش کرد. وقتی نظام سوداگرانه بر مدیریت شهری حاکم می‌شود موضوع از مجرای خود خارج شده و عده‌ای سوداگر گرداننده مدیریت شهری می‌شوند.

دکتر آخوندی گفت: گفته شد مسکن  مهر تولید کنیم تا خانواه‌های فقیر و حاشیه‌نشین را خانه‌دار کرده و نجات دهیم. طبق آمار در پیرامون تهران ساخت ۲۴۰ هزار واحد مسکونی شروع شد و در کنار آن آماری که از حاشیه نشینان و بدمسکن‌ها وجود دارد نشان دهنده حل مشکلات افراد کم‌درآمد نیست، در حالیکه اگر سیاست‌های اجرایی مسکن مهر موثر بود باید آمارحاشیه‌نشینان و بدمسکن‌ها کاهش پیدا می‌کرد.

وی تصریح کرد: سیاست مسکن مهر و مداخله دولت درد مسکن مردم را درمان نکرد و در حال حاضر باید مسئله مسکن زوج‌های جوان، حاشیه‌نشینان و بدمسکن‌ها را با سیاست‌های درست حل کنیم.

دکترآخوندی گفت: ما در برنامه مسکن اعلام کردیم متقاضیان واقعی مسکن باید پس‌انداز کنند و ظرف دو سال از پس‌انداز قدرت خرید مردم از یک به پنج افزایش یافت. همچنین رشد معاملات مسکن درسال ۹۵ در خانه‌های ۷۰ تا ۸۰ متری بوده که این آمار نشان دهنده نیاز واقعی و رونق مسکن و نه بازار سوداگری است.

وی افزود: سیاست دومی که اتخاذ کردیم این بود که خانه‌ها باید در بافت میانی شهرها ایجاد شوند. خیابان انقلاب به پایین در شهر تهران که عمدتا بافت‌های ناکارآمد شهری است فضای مناسبی است برای ایجاد مسکن زیرا عمدتا کارگاه‌های خالی را در آن مناطق می‌بینیم و این فضا وجود دارد که به جای اینکه در کوه و بیابان خانه بسازیم به سمت ساخت و ساز در بافت ناکارآمد و میانی شهرها برویم.

دکترآخوندی با اشاره به اینکه مرتب از معماری ایرانی اسلامی و احیای آن صحبت می‌شود، تاکید کرد: معماری ایرانی اسلامی چیزی عجیب و غریب و در آسمان‌ها نیست. معماری ایرانی اسلامی همین شهرهایی است که ما در آنها زندگی می‌کنیم و این گونه از معماری در همین شهرها بوده که متاسفانه بخشی از آنها در حال تخریب هستند.

وزیر راه و شهر سازی   ادامه داد: بنابراین سیاست ما پرداختن به بافت‌های میانی شهرها بوده که در حال اجرای بخشی از آن سیاست‌ها هستیم.

وی  در توضیح سومین نکته گفت: سومین نکته‌ای که باید موردتوجه قرار دهیم بازگشت به پیام و محتوای پیام امام خمینی است. وقتی وارد محتوای پیام امام می‌شویم ایشان اصلا در سال ۵۸ به دولت برای ساخت و ساز توصیه نمی‌کند. امام می‌گوید که بگذارید روحانیون، مهندسان و مردم جمع شوند و بروند در شهرها برای افراد بی‌بضاعت و به صورت اجتماعی و کمک‌های مردمی خانه بسازند. اصلا نمی‌گوید که دولت برود و خانه بسازد.

تاکید بر فرمان مقام معظم رهبری در تخصیص ساخت و ساز، مخابرات و صنابع به بخش خصوصی و مردم

وی گفت: تمامی تلاش من این است تا جلوی این سوداگری شهری را تا جایی که می‌توانیم از طریق قانون، از طریق شورای‌عالی شهرسازی و معماری و نظارتی که انجام می‌دهیم بگیریم.

دکترآخوندی ادامه داد: نکته دومی که باید مورد توجه قرار دهیم این است که گروه هدف خود را شناسایی کنیم. گروه هدف ما خانه اولی‌ها و کسانی هستند که برای اولین‌بار می‌خواهند خانه بخرند. دومین گروه، افرادی هستند که در بافت‌های فرسوده زندگی می‌کنند و سومین گروه افرادی هستند که در حاشیه شهرها زندگی می‌کنند. یعنی همین ۱۹ میلیون بدمسکن به اضافه خانه اولی‌ها اینها گروه هدف مشخص ما هستند.

وی تصریح کرد: ما اصلا به دنبال آن نیستیم که به سمت ساخت خانه‌های لوکس و ایجاد خانه‌های سوداگرانه در شمال شهر تهران برویم. زیرا معتقدیم، سودی برای آینده ایران ندارد.

وزیر راه و شهرسازی گفت: سیاست سوم ما این است که مجموعه سیاست‌ها را از طریق بخش خصوصی و مردم انجام دهیم. طرف سازنده باید بتواند تسهیلات از بانک بگیرد و برود خانه بسازد و طرف خریدار نیز از طریق پس‌انداز بتواند قدرت خرید پیدا کند.

توانمند کردن مردم برای بهسازی خانه‌ها در بافت‌های ناکارآمد شهری با اعطای تسهیلات بانکی

وی ادامه داد: در حال‌حاضر نرخ تسهیلاتی که برای بانک‌ها می‌دهند در این شرایط برای کسانی که پس‌انداز کرده‌اند در بافت ناکارآمد ۸ درصد و در بیرون از بافت ۹.۵ درصد است. در برابر ۲۴ و ۲۵ درصدی که بانک‌ها می‌دهند این رقم، نازل ترین رقمی است که داده می‌شود و واقعا سود تسهیلات پایینی است. بنابراین سیاست سوم ما توانمند کردن خود مردم است.

 دکترآخوندی افزود: سیاست چهارمی که ما تعقیب می‌کنیم، تامین مسکن برای گروه‌های کم‌درآمد است. برای گروه‌های کم درآمد به دولت پیشنهاد کردم و خوشبختانه در اواخر سال گذشته دولت تصویب و ابلاغ کرد تا به پیام امام برگردیم. پیام امام ره همین حساب ۱۰۰ است. بدین معنا ما در طرح مسکن اجتماعی که به تصویب رسی، بنیاد مسکن را به عنوان نقطه کانونی تامین مسکن افراد کم‌درآمد قرار دادیم.

وی گفت: در اجرای مسکن اجتماعی اولا سیاست مسکن برای افراد کم‌درآمد باید هم‌راستا با سیاست‌های تامین اجتماعی، بهزیستی و کمیته امداد باشد. بدین‌معنا نهادهای امدادی که در ایران هستند همه باید با هم یک حرف بزنند. لذا باید محور هماهنگی بنیاد مسکن باشد اما هم سازمان تامین اجتماعی، هم کمیته امداد امام خمینی و هم بهزیستی درگیر شود تا بتواند افراد تحت پوشش این سازمان را پوشش دهد.

دکترآخوندی ادامه داد: معتقد هستیم، گروه‌های کم‌درآمد گروه‌هایی هستند که یا تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی، یا بهزیستی و یا در تامین اجتماعی کاملا شناسایی شده‌اند. ما از همان جاهایی که مراکز شناسایی هستند، از همان مناطق شروع کنیم. چرا سرنا را از دهان گشاد آن بدمیم؟ از همان جایی که قابل شناسایی هستند از همان جا شروع کنیم.

وی تصریح کرد: لذا ما سیاستی که دنبال کردیم و به تصویب هیات وزیران نیز رسید این بود که اولا تمامی اقدامات رفاهی را با هم یکپارچه کنیم و دوم در همه آنها توسط بنیاد مسکن هماهنگی ایجاد کنیم.

وزیر راه و شهرسازی گفت: امیدواریم به رغم آنکه شرایط مالی دولت شرایط چندان مساعدی نیست و با توجه به اینکه آقای تابش نیز فرد بسیار خوشنامی در سیستم اداری ایران هستند، در سال جاری تلاش کنیم مصوبه آخر سال؛ مسکن اجتماعی را که هیات وزیران، تصویب کرد و بر اساس آن ساخت سالیانه ۱۰۰ هزار واحد مسکونی در دستور کار قرار گرفت توسط بنیاد مسکن و با هماهنگی نهادهای اجتماعی وارد مرحله عملیاتی شود

 


٠٨:٠١ - 1396/01/24    /    شماره : ٦٨٢٠    /    تعداد نمایش : ١٩٢خروج
رهبر
سخن روز

مقام معظم رهبری

سال 1397 را سال حمایت از کالای ایرانی  نام نهادند

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 11881 | بازدید امروز : 24 | کل بازدید : 44533 | بازدیدکنندگان آنلاين : 3 | زمان بازدید : 0/3438